Vymahatelnost práva v ČR

12. 12. 2012 8:00:00
Převzato z bohužel nemnoha internetových zdrojů a v dobré víře šířeno dále: 7. listopadu 2012 v Praze konala odborná konference na téma „vymahatelnost práva v České republice“. Účastnili se jí představitelé akademické obce, advokáti, soudci i státní zástupci.

Stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by pak sám dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržovat, prohlásil na ní předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

„Systémy jsou zahlceny blbostmi, to nelze jinak vyjádřit,“ poznamenal Baxa. Souvisí to podle něj se způsobem přijímání zákonů, které se neustále mění. Právo se pak stává nesrozumitelné a má nízký respekt. Důsledkem je záplava soudních sporů.

„Přijde nějaký populista, který řekne: Přestupky? Třikrát a dost! To se nám věznice brzy naplní. Pak přijde někdo s tím, že ve vězení je plno neplatičů výživného. Aha, tak těm budeme brát řidičáky. To jsou tragikomické, zoufalé pokusy nekompetentních lidí,“ prohlásil Baxa.

Baxa nebyl sám, kdo stávající situaci ostře kritizoval. Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček si také nebral servítky. „Jímá mě hrůza, jak vymahatelnost práva v ČR končí na schodech před dveřmi toho, koho soud předvolal, ale on se nedostavil,“ prohlásil. „Soudci místo toho aby soudili, píšou slohová cvičení, a to ani ne tak pro účastníky daného řízení, ale pro následné odvolací a dovolací soudy,“ řekl Sváček. Soudci by podle něj měli rozhodovat především v soudní síni.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla ještě ostřejší. Mimo jiné uvedla, že v obchodních a dalších civilních sporech legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku. Zákonodárci při tvorbě legislativy nerespektují základní právní principy, což v tomto případě znamená, že nejprve ve věcech nastupuje civilní právo a poté až trestní. Pokud se tato základní právní pravidla nedodržují, nemají policie a státní zastupitelství smysl. Proč? Chybná legislativa umožňuje zneužívání trestního zákoníku v podávání nesmyslných a „šikanózních“ trestních oznámení. „Zneužíváním trestního řízení se podle ní strany sporu, které této šikany využívají, snadno dostávají k citlivým informacím, s nimiž pak obratem nakládají v civilním řízení,“ konstatovala Bradáčová.

Kdyby podobné výroky čelných představitelů státu zazněly v sousedním Německu, nepsal by denní tisk několik dní o ničem jiném. Jestliže předseda Nejvyššího správního soudu upozorňuje na ztrátu schopnosti státu vynucovat právo, je to přece zpráva první kategorie. Takový stát se přece rozkládá, což bezprostředně ohrožuje demokratické zřízení.

V České republice jsme zřejmě klidnější. Kromě Haló novin a několika internetových serverů si konference téměř nikdo nevšiml. Zůstala pod rozlišovací schopností veřejnoprávních médií, která víc zajímaly protesty studentů proti komunistické radní v Českých Budějovicích.

Neschopnost státu vynucovat právo je jednou z hlavních příčin, proč česká ekonomika funguje hluboko pod své svými možnostmi. Podle teorie institucí v ní existují vysoké transakční náklady, které brání efektivní kooperaci. Stručně řečeno vysoké transakční náklady jsou příčinou, proč se nekooperativní chování vyplácí. Za těchto podmínek je totiž výhodnější pravidla nedodržovat, než se podle nich chovat. V takové společnosti se pak kriminální chování stává standardem. To platí obecně pro všechny společnosti, bez ohledu na to, jakou měly minulost. Organizátoři konference slíbili, že obsahy diskusních příspěvků zveřejní.

Autor: Robert Krejčí | středa 12.12.2012 8:00 | karma článku: 33.03 | přečteno: 1958x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Šest generací

Slova "šest generací" vyslovil pan Ota Šik (1919 - 2014) při návštěvě Československa v roce 1989, kdy u nás došlo ke změně politické situace. Jeho slova tlumočila ve svém medailonku paní Marta Kottová (1929 - 2017)

21.5.2019 v 13:55 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 346 | Diskuse

Beata Krusic

Ježíš? Neznám! Tak pravil Žid.

Nadpis mého blogu je vyjádřením těch, kteří se hlásí k Židům, kteří sami Židy jsou a kteří se udatně "bijí"za Izrael. Za svobodu, za pravdu, za lásku, za spravedlnost. Hodně směšné, viďte.

21.5.2019 v 9:43 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 678 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zlatí komunisté, aneb Jak já bych si kopla

Komunistický režim jsem naprosto nesnášela. Měla jsem strašný odpor ke všem soudruhům a k celému tomu šílenému systému. Neměla jsem žádnou příslušnost, nikam jsem nepatřila, dokud jsem jednoho politika nenakopla. To byl výkon.

21.5.2019 v 8:30 | Karma článku: 27.29 | Přečteno: 1068 | Diskuse

Irena Houdková

Je konstruktivní zpětná vazba hloupost?

Co se vlastně skrývá za tímto pojmem. Je to kritika? Výtka? Skrytá pochvala? Přechytračelost a nadřazenost druhé strany? A co přesně znamená konstruktivní?

21.5.2019 v 6:39 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 135 | Diskuse

Aleš Szabó

Pojďte k volbám EU do EP navzdory Hřebejkovi a jemu podobným!

Pan Hřebejk a další umělci ve spolupráci s dalšími EU hráči vyzývají euroskeptiky aby nechodili k volbám. Pojďme volit i my co EU nemáme za zlatou slepici a bezchybnou organizaci.

20.5.2019 v 21:01 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 1349 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2191
Milující manžel, hrdý otec, poctivý policista, nespokojený občan, věrný fanoušek, vášnivý sběratel, občasný filozof, šťastný člověk.

Najdete na iDNES.cz